• +90 222 631 20 07
  • +90 222 631 22 10
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Haberler

Atatürk'ün Manevi Kızı Afet İNAN'ın Kızı Arı İNAN Mihalıççık İlçesini Ziyaret Etti

ATATÜRK"ÜN MANEVİ KIZI AFET İNAN"IN KIZI ARI İNAN MİHALIÇÇIK İLÇESİNİ ZİYARET ETTİ. 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Prof. Dr. Afet İnan'ın kızı Arı İnan Mihalıççık ilçesini ziyaret etti. 
Mihalıççık Kaymakamı Mehmet Anıl Çolak, Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum, ilçe Emniyet Amiri Murat Öz, ilçe Jandarma Karakol Komutanı Üsteğmen Bilal Türkkan ile beraber , Annesi Prof. Dr. Afet İnan"ın Babasının memuriyeti nedeniyle çocukluğunun bir kısmını (İlkokulu Mihalıççık ilçesinde okumuştur) yaşadığı Mihalıççık ilçesinde annesi Şehzane Hanım mezarının bulunması nedeniyle 1967 yılında Annesinin anısına ilçeye kazandırdığı Annemin Halk Kütüphanesini ziyaret eden İnan Arı, Kütüphane Müdürü Nilgün Kocabıyık"tan kütüphane hakkında bilgi alarak kendisinin yazdığı "Enver Paşa'nın Özel Mektupları", "Tarihe Tanıklık Edenler", "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1923 Eskişehir ve İzmir Konuşmaları", "Düşünceleriyle Atatürk", "Son Osmanlı Afrika'sında Hayat" isimli kitaplarını kütüphaneye hediye etti.
İnan daha sonra ilçe mezarlığında bulunan Anneannesi Şehzane Uzmay'ın kabrini ziyaret ederek, çiçek bırakarak dua etti. İnan Arı ilçe protokolüne gösterdikleri misafirperverlik için teşekkür ederek ilçeden ayrıldı. 
ARI İNAN KİMDİR. 
1942 yılında doğdu. 1969-1984 arasında Türk Tarih kurumu Atatürk ve Türk Devrimini Araştırma Merkezi’nin genel sekreteri olarak görev yaptı. 12 Eylül 1980 sonrası, çıkartılan bir yasayla TTK ve TDK’nın statülerinin değiştirilmesinden sonra görevinden istifa etti. Tarih ve Toplum dergisi ve değişik gazetelerde yazıları yayınlandı.

ESERLERİ:

1.Son Osmanlı Afrikası’nda Hayat – Cami Baykurt’un Anıları 
2.Düşünceleriyle Atatürk 
3.Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 İzmit-Eskişehir Konuşmaları 
4.Enver Paşa’nın Özel Mektupları 
5.Afet İnan 
6.Tarihe Tanıklık Edenler

MİHALIÇÇIK BELEDİYE BAŞKANLIĞI


© 2021 Tüm hakları Mihalıççık Belediye Başkanlığına aittir.
Version : 1.5.1