• +90 222 631 20 07
  • +90 222 631 22 10
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Yöresel Ürünler

1

1

2

2

3

3

4

4

5

5

6

6

7

7

Çömlek

Eskişehir’in 92 km uzaklıktaki Mihalıççık İlçesine bağlı Sorkun Köyüne, Nallıhan istikametine yol aldıktan sonra etrafı kaplamış sündiken ormanlarıyla buluşacaksınız.
Görkemli çam ağaçları arasından geçerek tam zirvede Kartal Geçidinde biraz mola verin.
Etrafı izlediğinizde büyülü bir manzara ile mis gibi kekik kokan orman, kuş sesleri ile sizi karşılayacaktır.
Zirveden inip biraz yol aldıktan sonra yamaca süzülmüş kuş misali 80 haneli bir köyde Neolitik Dönemlerden beridir süregelen “Çömlekçilik Sanatı” ile büyük bir el emeği göz nuru dökerek üretilen çömlekleri,tavaları ve aklınıza gelebilecek onlarca çeşit sağlıklı toprak ürünlerini yurdumuzun her bir yöresine ve yurtdışına gönderilen ürünleri görebilirsiniz.

Kiraz

lçemizde her yıl kiraz üretimi artmaktadır. İlerleyen zamanlarda yıllık kiraz üretiminin 5-6 bin tonu bulması beklenmektedir. Avrupa birliği ülkelerinden, Çin´e kadar bir çok ülkeye ihracat yapılmaktadır. Üretilen kirazın zamanı ve kalibresinden dolayı değerlidir. Ulusal ve uluslar arası kalite bakımından lezzeti ve 30 kalibreden az kiraz olmaması sebebiyle en iyi kiraz Mihalıççık Kirazı denilebilir.

Her yıl Temmuz ayında Kiraz Festivali düzenlenmekte, bu festivale yaklaşık 20 bin kişi katılmaktadır. Yaz aylarında ilçemizi ziyaret edenlerin Mihalıççık Kirazını tatmadan ilçemizden ayrılmamalarını tavsiye ederiz.

1

1

2

2

3

3

4

4

5

5

6

6

7

7

8

8

9

9

dsc 6746

dsc 6746

dsc 6925

dsc 6925

dsc 6929

dsc 6929

dsc 6960

dsc 6960

dsc 6979

dsc 6979

Boynuz Heykelciliği

İlçemize 12 kilometre mesafede bulunan Ilıcalar mahallemizde yaşayan vatandaşımız tarafından Boynuz Heykelciliği sanatı icra ediliyor.

Nasıl Yapılıyor ?
Yaptığım işi ve süreci tam olarak anlatmam çok zor. Bu yüzden işlemelerimi incelemek için Türkiye'nin farklı bölgelerinden birçok misafirim oldu. Bu zamana kadar zahmet çekip uzun yollardan bizi ziyarete gelen herkese tek tek teşekkür ederim. Gelecek olanları da ağırlamaktan memnuniyet duyarım.
Ilıcalar (Yarıkçı) köyü Eskişehir merkezden yaklaşık 90 km uzaklıkta bulunan Mihalıççık ilçesinin 12 km doğusunda yer alan küçük bir köy.

Hammadde
Bende bu boynuzları diğer bir deyişle hammaddeyi bulabilmek için ormanda uzun süreli yürüyüşler yapıyorum. Bu arayış çok vaktimi alsa da doğada geçirdiğim vakit boyunca daha rahat ve net düşünebiliyorum. Böylelikle yaptığım işe daha iyi odaklanıyorum. Çoğu zaman hammaddeyi dağ köylerinde ki çobanlardan satın alıyorum.

Geyik Boynuzu Değişimi
Erkek geyikler çiftleşme mevzimi geldiğinde boynuz boynuza dövüşüp sürü içindeki diğer erkeklere üstünlük sağlamaya çalışır. Bu dönem içerisinde boynuzları ciddi zararler görebilir. Bu yüzden çiftleşme dönemi bittikten sonra geyikler şubat - nisan ayları arasında boynuzlarını dökerler.

Geyik Boynuzu Oluşumu
Geyik Boynuzları heryıl gelişen kemiksi bir yapıya sahiptir ve sadece erkek geyiklerde bulunur. Yeni çıkan boynuzlar kalın bir kadife tabakanın içinde gelişir ve bu tabaka içindeki kemik sertleşene kadar bir kaç ay boyunca boynuz üzerinde kalır. Daha sonra bu tabaka geyikler tarafından ağaç ya da kaya gibi sert cisimlere sürtülerek boynuzdan ayrılır.

Web Sitesi : http://www.yurttasayas.com

© 2024 Tüm hakları Mihalıççık Belediye Başkanlığına aittir.
V : 1.5.4