• +90 222 631 20 07
  • +90 222 631 22 10
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

TARİHİ VE COĞRAFİ YAPISI

Tarihi Yapısı:

Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş yıllarında ele geçirilen yerler gazilere tımar olarak verilirdi. Bilindiği gibi tımar, bir toprak parçasına ait gelirin belirli bir görev karşılığında belli şartlarla bir kişiye tahsisinin genel adıdır.

Harmankaya (Sarıcakaya civarı) Tekfuru Köse Mihal Osman Bey ile savaşır ve yenilir. Esir edilen Köse Mihal Osman Bey tarafından serbest bırakılır. Bu olay aralarında bir dostluğun kurulmasına neden olur. Daha sonra Müslüman olan Köse Mihal’e gösterdiği başarılardan dolayı İlçemiz havalisi Tımar olarak verilmiştir.

Köse Mihal’in torunu olan Gazi Mihal’in küçük yaştan itibaren ilçemizde büyüdüğü, kendisini sevenlerin Gazi Mihal’e Mihalıççık dediği, ilçenin adının da buradan geldiği rivayet edilmektedir.

Uzun süre Bursa livası Yenişehir kazasına bağlı bir nahiye olarak kalan Mihalıççık’ın 1840 yılında Ankara Vilayetine bağlı bir kaza olduğu bilinmektedir. 1925 yılında Eskişehir’in İl olması sebebiyle Eskişehir İline bağlanmıştır.

Coğrafi Yapısı:

Mihalıççık İlçesi Yukarı Sakarya Bölgesinde Sündiken Dağlarının güney doğusunda kurulmuştur. Mihalıççık İlçesinin Eskişehir’e olan uzaklığı 96 Km. olup, İlçenin Kuzeyinde ve Doğusunda Ankara İli, Batısında Beylikova İlçesi ve Alpu İlçesi, Güneyinde ise Sivrihisar İlçesi yeralmaktadır. İlçenin yüzölçümü 1.650 km2’dir. İlçenin rakımı ise 1.325 metre’dir. İlçemizin Güneyinden gelen Porsuk Çayı daha sonra kuzeye dönerek Sakarya Nehri ile birleşir. Kızıltepeden çıkmakta olan Gürleyik Çayı Sarıyar Baraj gölüne dökülür.    Sarıyar Baraj gölü İlçenin kuzey sınırını oluşturmaktadır.

Orta kesimde kalan Sündiken Dağlarının yüksekliği yer yer 1.800 metreye kadar ulaşır.

İlçe halkının çoğunluğu tarım ve hayvancılık ile geçimlerini sağlamaktadır.

İlçemiz iklim yönünden değişik özellikler arz etmektedir. Porsuk Vadisinde kışlar sert ve soğuk, yazlar oldukça sıcak geçmektedir. Sündiken Dağlarında yılın en az altı ayı karlarla kaplı geçmektedir. Kuzeyinde Sakarya vadisinde ise oldukça ılıman iklim hüküm sürmektedir. İlçe merkezinde kışın ısı oldukça düşmektedir, yaz aylarında ise serin yayla iklimi hâkim olmaktadır. Yağışlar kışın kar, İlkbahar ve Sonbaharda yağmur şeklindedir.


NÜFUS DURUMU

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre İlçemizin Nüfusu;

İlçe Merkezi          :       3.133 Kişi                     Oranı   :  %29

Köyler Toplamı     :       7.349 Kişi                     Oranı   :  %71

Toplam                 :     10.482 Kişi

 

İDARİ DURUMU

İlçemizde 1923 yılından beri Belediye teşkilatı vardır. İlçe sınırları içinde ayrıca Yunusemre Köyü 7 Haziran 1992 tarihinden itibaren belde olmuş ve belediye teşkilatı kurulmuştur. Dinek Köyü 27 Aralık 1998 tarihinden itibaren belde olmuş, 16 Ocak 2000 tarihinde yapılan seçimler ile de mahalle muhtarlıkları kurulmuştur.

İlçemize bağlı 2 belde, 49 köy ve bu köylerimize bağlı 53 adet mahalle mevcuttur.

 

EĞİTİM VE KÜLTÜR DURUMU 

İlçemizin coğrafi yapısı halkın tarım ve hayvancılıkla geçinmesine uygundur. Ormancılık ve madencilik üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Ancak ormanların gün geçtikçe azalması, madenciliğin çağımız teknolojisine henüz uygun hale gelmemesi sebebiyle ailelerin çocuklarını okutmaya büyük önem vermesine yol açmıştır.

Eğitim ve Kültür Durumu

İlçemizin coğrafi yapısı halkımızın tarım ve hayvancılıkla geçinmesine uygun olup, bununla birlikte madencilik sektörüde önemli yer tutmaktadır.

Ancak köylerden kente göç artmakta olup nüfusu da her geçen gün azalmaktadır. Bu nedenle aileler çocuklarını okutmaya büyük önem vermektedir. İlçemizdeki okuma yazma oran % 95’ü bulmaktadır.

İlçemizde muhtaç öğrencilerin kitap, kırtasiye ve öğle yemek ihtiyaçları İlçemiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca karşılanmaktadır.

 

Tarihi Eserler Ve Turistik Tesisler

Çalçı Köyü Camiinin Selçuklular zamanında yapıldığı tespit edilmiş olup, zamanın ananelerine uyularak tarih ve isim yazdırılamamıştır.

Ahurözü Köyü Camii Osmanlılar zamanında yapılmış olup, yapılma tarihine rastlanılmamıştır.

Beyköy Camii, Hicri 1174 Miladi 1754 yılında Hacı Ahmet Muhammet Kothüda Serdarı İsmail Ağa Zade tarafından  yaptırılmış olup zatın mezarı da cami avlusunda bulunmaktadır.

İlçe merkezinde bulunan Camikebir Camii, Hicri 1302, Miladi 1882 yılında Sivrihisarlı Hacı Süleyman tarafından yaptırılmış olup, Yunanlılar tarafından Kurtuluş Savaşında yıkılmış, Cumhuriyet devrinde yeniden yaptırılmıştır.

Gürleyik Köyünde bulunan Hacı Halit Ağa Konağı, 1800’lü yıllarda Hacı Halit Ağa tarafından Hamamı ile beraber yaptırılmış olup, bina halen mevcuttur.

Sazak Köyündeki Manastır, Romalılar tarafından yaptırılmıştır. Manastır halen mevcuttur. Manastırın içinde toprak borular ile su getirilmiştir, boruların nereye gittiği bilinmemektir.

Ünlü Halk Şairi Yunusemre’nin Türbesi ilçemize bağlı Yunusemre Beldemizde bulunmaktadır.

İlçemize bağlı Ilıcalar Köyünde bulunan kaplıcanın su sıcaklığı 18 0C olup, romatizma, siyatik ve böbrek hastalıklarına iyi gelmektedir.

Gürleyik ve Yunusemre Beldesinde bulunan suların kükürtlü olduğu, alerji ve uyuz hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

İlçemize bağlı Yalımkaya Köyü yakınlarında Çatacık denilen mevkiide Orman İşletme Müdürlüğüne ait dinlenme tesisleri bulunmaktadır. Burada ayrıca Geyik Üretme Merkezi bulunmaktadır.

İlçe merkezine yakın Kalburcu, Karakütük, Eğriova, Gencek gibi ormanlık dinlenme alanları mevcuttur.

Sazak Köyümüzde bulunan “Su Başı” mevkii de bir dinlenme yeridir.

© 2019 Tüm hakları Mihalıççık Belediye Başkanlığına aittir.